Vishay/Dale TNPU06036K20BZEN00
TNPU06036K20BZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU06036K20BZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.2K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
TNPU06036K20BZEN00.pdf
Availability of TNPU06036K20BZEN00
QUANTITY
TNPU06036K20BZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU06036K20BZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU06036K20BZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU06036K20BZEN00
Related LinksTNPU06036, TNPU06036K20BZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU06036K20BZEN00 Details Description
Related parts for TNPU06036K20BZEN00
CONN EDGECARD 50POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
MOD PWR INLET COMPACT FILTER 6A datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB24 M32 datasheet.pdf
RES 1.65M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 19.68MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SOT23-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TEST PROBE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
INS BNCM CABLE STKS P 75OHM 200C datasheet.pdf