Vishay/Dale TNPU0805158RBZEN00
TNPU0805158RBZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU0805158RBZEN00
Brief Description
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPU0805158RBZEN00.pdf
Availability of TNPU0805158RBZEN00
QUANTITY
TNPU0805158RBZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU0805158RBZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU0805158RBZEN00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU0805158RBZEN00
Related LinksTNPU08051, TNPU0805158RBZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU0805158RBZEN00 Details Description
Related parts for TNPU0805158RBZEN00
BATTERY PACK NICAD 6.0V 1600MAH datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC DFN6 datasheet.pdf
IC CPLD 2160MC 6.72NS 132CSBGA datasheet.pdf
DSUB DIE OUTER COAX CONTACT datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 2.5-8MM 5-24VDC datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 35V X7R 1210 datasheet.pdf
IC REG BST SEPIC ADJ 1A 6TSOT datasheet.pdf
FUSE-D2 4A T GL/GG 500VAC E27 datasheet.pdf