Vishay/Dale TNPU08051K18BZEN00
TNPU08051K18BZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU08051K18BZEN00
Brief Description
RES SMD 1.18K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPU08051K18BZEN00.pdf
Availability of TNPU08051K18BZEN00
QUANTITY
TNPU08051K18BZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU08051K18BZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU08051K18BZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU08051K18BZEN00
Related LinksTNPU08051, TNPU08051K18BZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU08051K18BZEN00 Details Description
Related parts for TNPU08051K18BZEN00
CONN HEADER RT/A .100 6POS 15AU datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16K FLASH 20QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS VERT DUAL SMD datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 8.5NS 100TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.1A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf