Vishay/Dale TNPU08051K20BZEN00
TNPU08051K20BZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU08051K20BZEN00
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPU08051K20BZEN00.pdf
Availability of TNPU08051K20BZEN00
QUANTITY
TNPU08051K20BZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU08051K20BZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU08051K20BZEN00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU08051K20BZEN00
Related LinksTNPU08051, TNPU08051K20BZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU08051K20BZEN00 Details Description
Related parts for TNPU08051K20BZEN00
IC DAS 12-BIT 100KSPS 28-SSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 44VQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100 DL SMD datasheet.pdf
CONN BNC PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 10.8VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 5 OHM 50W 1% TO221 datasheet.pdf
SLA 11/90B 3.2SN OR BX datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT BOX MNT PIN datasheet.pdf
ATTENUATOR 2 DB DC 26.5GHZ datasheet.pdf