Vishay/Dale TNPU0805255KBZEN00
TNPU0805255KBZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU0805255KBZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPU0805255KBZEN00.pdf
Availability of TNPU0805255KBZEN00
QUANTITY
TNPU0805255KBZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU0805255KBZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU0805255KBZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU0805255KBZEN00
Related LinksTNPU08052, TNPU0805255KBZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU0805255KBZEN00 Details Description
Related parts for TNPU0805255KBZEN00
CONN HEADER 16POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 5.1KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANSISTOR RF NPN 6V TSFP-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
RES 74.529 OHM .3W .005% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS CABLE SKT datasheet.pdf