Vishay/Dale TNPU0805255KBZEN00
TNPU0805255KBZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU0805255KBZEN00
Brief Description
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPU0805255KBZEN00.pdf
Availability of TNPU0805255KBZEN00
QUANTITY
TNPU0805255KBZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU0805255KBZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU0805255KBZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU0805255KBZEN00
Related LinksTNPU08052, TNPU0805255KBZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU0805255KBZEN00 Details Description
Related parts for TNPU0805255KBZEN00
LED 2MMX5MM RT ANG RED/GRN PCMNT datasheet.pdf
LED 5MM VERT HIEFF DIFF GRN PCMT datasheet.pdf
FUSE HEX NUT ACS datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY SOCKET 20POS 28AWG datasheet.pdf
CONN WIRE CAP BLUE/GREEN datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 16.76MM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf