Vishay/Dale TNPU1206102KAZEN00
TNPU1206102KAZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU1206102KAZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 102K OHM 0.05% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPU1206102KAZEN00.pdf
Availability of TNPU1206102KAZEN00
QUANTITY
TNPU1206102KAZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU1206102KAZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU1206102KAZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU1206102KAZEN00
Related LinksTNPU12061, TNPU1206102KAZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU1206102KAZEN00 Details Description
Related parts for TNPU1206102KAZEN00
IC ADC 12BIT 8CHAN 32TQFP datasheet.pdf
BRAID NO-CLEAN BLUE .100"X5' datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 20POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.8A 22 MOHM SMD datasheet.pdf
SGE1510-2-1200A-2000C datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 8TDFN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 10W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 66POS 1MM datasheet.pdf