Vishay/Dale TNPU120611K0AZEN00
TNPU120611K0AZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU120611K0AZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11K OHM 0.05% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPU120611K0AZEN00.pdf
Availability of TNPU120611K0AZEN00
QUANTITY
TNPU120611K0AZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU120611K0AZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU120611K0AZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU120611K0AZEN00
Related LinksTNPU12061, TNPU120611K0AZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU120611K0AZEN00 Details Description
Related parts for TNPU120611K0AZEN00
IC OPAMP INSTR 2MHZ TO99-8 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 30A D2PAK datasheet.pdf
IC 4-BIT BUS SW 2-PORT 16-QSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN TERM RCPT 22-28AWG CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 9UF 5% 310VAC datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf