Vishay/Dale TNPU1206140RAZEN00
TNPU1206140RAZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU1206140RAZEN00
Brief Description
RES SMD 140 OHM 0.05% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPU1206140RAZEN00.pdf
Availability of TNPU1206140RAZEN00
QUANTITY
TNPU1206140RAZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU1206140RAZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU1206140RAZEN00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU1206140RAZEN00
Related LinksTNPU12061, TNPU1206140RAZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU1206140RAZEN00 Details Description
Related parts for TNPU1206140RAZEN00
CONN RCPT 23POS .100" SNGL VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC GATE DRIVER HV 3PHASE 44-PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 4A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 120MA 1.8 OHM datasheet.pdf
I/O MODULE 12 DIGITAL 8 SOLID ST datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf