Vishay/Dale TNPU120615K0BZEN00
TNPU120615K0BZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU120615K0BZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPU120615K0BZEN00.pdf
Availability of TNPU120615K0BZEN00
QUANTITY
TNPU120615K0BZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU120615K0BZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU120615K0BZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU120615K0BZEN00
Related LinksTNPU12061, TNPU120615K0BZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU120615K0BZEN00 Details Description
Related parts for TNPU120615K0BZEN00
CONN HDR 2MM MALE 2ROW R/A 36POS datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 880MA 250 MOHM datasheet.pdf
IC SOURCE DRVR 10BIT SER 20SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 25NS 64TQFP datasheet.pdf
CAP CER 9PF 6.3KV C0H RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf