Vishay/Dale TNPU1206261RAZEN00
TNPU1206261RAZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU1206261RAZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 261 OHM 0.05% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPU1206261RAZEN00.pdf
Availability of TNPU1206261RAZEN00
QUANTITY
TNPU1206261RAZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU1206261RAZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU1206261RAZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU1206261RAZEN00
Related LinksTNPU12062, TNPU1206261RAZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU1206261RAZEN00 Details Description
Related parts for TNPU1206261RAZEN00
CONN HEADER 54POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
IDC CABLE - CKR16S/AE16G/X datasheet.pdf
IC ADC 3.5 DIGIT W/LCD 44-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 24A 1.17 MOHM datasheet.pdf
14P MTA156 CONN ASSY 18AWG LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 200VAC 28VDC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 40QFN datasheet.pdf
LABEL CARD SILVER datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 30W datasheet.pdf