Vishay/Dale TNPU120656K2BZEN00
TNPU120656K2BZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU120656K2BZEN00
Brief Description
RES SMD 56.2K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPU120656K2BZEN00.pdf
Availability of TNPU120656K2BZEN00
QUANTITY
TNPU120656K2BZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU120656K2BZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU120656K2BZEN00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU120656K2BZEN00
Related LinksTNPU12065, TNPU120656K2BZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU120656K2BZEN00 Details Description
Related parts for TNPU120656K2BZEN00
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 5A 6V datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 275MA 1.95 OHM datasheet.pdf
RJI CORD 8XAWG27/7CRO OVERM CA datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 42POS datasheet.pdf