Vishay/Dale TNPU120661K9BZEN00
TNPU120661K9BZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU120661K9BZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPU120661K9BZEN00.pdf
Availability of TNPU120661K9BZEN00
QUANTITY
TNPU120661K9BZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU120661K9BZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU120661K9BZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU120661K9BZEN00
Related LinksTNPU12066, TNPU120661K9BZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU120661K9BZEN00 Details Description
Related parts for TNPU120661K9BZEN00
GRND TERM BLOCK 20-8AWG GRN/YE datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
WIRE TIE Q-TIE 50LB NAT 11.42" datasheet.pdf
RES 50.0K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 2A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SIDAC 190-210V 1A UNI DO-214AC datasheet.pdf
OSC XO 14.31818MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
ECOFLEX PUR 12 COND 14AWG UNSH datasheet.pdf
PROBE CURRENT 30A 50MHZ datasheet.pdf