Vishay/Dale TNPW040210K7BETD
TNPW040210K7BETD picture photo
Mfg. Part Number
TNPW040210K7BETD
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10.7KOHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
TNPW040210K7BETD.pdf
Availability of TNPW040210K7BETD
QUANTITY
TNPW040210K7BETD Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW040210K7BETD
Internal Part NumberEIS-TNPW040210K7BETD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW040210K7BETD
Related LinksTNPW0402, TNPW040210K7BETD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW040210K7BETD Details Description
Related parts for TNPW040210K7BETD
CONN RING TONG 14AWG #6 PIDG datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RETAINER 20MM COIN CELL SMD datasheet.pdf
SWITCH PSE 24SNAF-RI00GE12-NO-L datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 76POS datasheet.pdf
RES SMD 36.1KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
PWR SUP 12V 550W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf