Vishay/Dale TNPW04021K40BETD
TNPW04021K40BETD picture photo
Mfg. Part Number
TNPW04021K40BETD
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
TNPW04021K40BETD.pdf
Availability of TNPW04021K40BETD
QUANTITY
TNPW04021K40BETD Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW04021K40BETD
Internal Part NumberEIS-TNPW04021K40BETD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW04021K40BETD
Related LinksTNPW0402, TNPW04021K40BETD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW04021K40BETD Details Description
Related parts for TNPW04021K40BETD
CONN HEADER 30POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SNSR OPTO TRANS 6.35MM REFL TO72 datasheet.pdf
CAP MINI PANEL IND YLW OIL TIGHT datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 6POS DL R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MEM FIFO 8K X 9 ASYNC 32LCC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512K FLASH 112QFP datasheet.pdf
OSC VCXO 320.00MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf