Vishay/Dale TNPW0402560RBETD
TNPW0402560RBETD picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0402560RBETD
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
TNPW0402560RBETD.pdf
Availability of TNPW0402560RBETD
QUANTITY
TNPW0402560RBETD Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0402560RBETD
Internal Part NumberEIS-TNPW0402560RBETD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0402560RBETD
Related LinksTNPW0402, TNPW0402560RBETD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0402560RBETD Details Description
Related parts for TNPW0402560RBETD
RES 10K OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 8A 5V datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
MOD USB RS232 EMBEDDED CONV PCB datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 65E 8.25KV datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 22POS datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
IC AF POWER AMP 10WX2CH SIP13H datasheet.pdf
MINI-MZR SHLD PIN STR SGL END datasheet.pdf
HEATSHRINK RHW POLY 90MMX4' BLK datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf