Vishay/Dale TNPW040259K0BETD
TNPW040259K0BETD picture photo
Mfg. Part Number
TNPW040259K0BETD
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
TNPW040259K0BETD.pdf
Availability of TNPW040259K0BETD
QUANTITY
TNPW040259K0BETD Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW040259K0BETD
Internal Part NumberEIS-TNPW040259K0BETD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW040259K0BETD
Related LinksTNPW0402, TNPW040259K0BETD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW040259K0BETD Details Description
Related parts for TNPW040259K0BETD
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ACT HIGH SOT23-5 datasheet.pdf
POSITION CONTROL MOD CABLES 0.5M datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T766 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf