Vishay/Dale TNPW0603365RBETA
TNPW0603365RBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0603365RBETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
TNPW0603365RBETA.pdf
Availability of TNPW0603365RBETA
QUANTITY
TNPW0603365RBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0603365RBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW0603365RBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0603365RBETA
Related LinksTNPW0603, TNPW0603365RBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0603365RBETA Details Description
Related parts for TNPW0603365RBETA
CONN CARD EDGE 6POS .156 GREEN datasheet.pdf
FUSE 1600A 600V T-LAG CLASS L datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 RED/ORN/YLW DIFF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 3A 125V datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DEPRESSOR SHEAR datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf