Vishay/Dale TNPW080515K0BEEA
TNPW080515K0BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW080515K0BEEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW080515K0BEEA.pdf
Availability of TNPW080515K0BEEA
QUANTITY
TNPW080515K0BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW080515K0BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW080515K0BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPW Thin Film Chip Resistors
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW080515K0BEEA
Related LinksTNPW0805, TNPW080515K0BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW080515K0BEEA Details Description
Related parts for TNPW080515K0BEEA
CAP CER 0.15UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
THYRISTOR STUD 1200V 70A TO-94 datasheet.pdf
OVERMOLD AUTO RESET THERMOSTATS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 34A QFN3333 datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V U2J RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
LAMP INCANDESCANT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf