Vishay/Dale TNPW080516R2BETA
TNPW080516R2BETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW080516R2BETA
Brief Description
RES SMD 16.2 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW080516R2BETA.pdf
Availability of TNPW080516R2BETA
QUANTITY
TNPW080516R2BETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW080516R2BETA
Internal Part NumberEIS-TNPW080516R2BETA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW080516R2BETA
Related LinksTNPW0805, TNPW080516R2BETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW080516R2BETA Details Description
Related parts for TNPW080516R2BETA
IC MCU 8BIT 4KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT UNI 3SIP datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN STACKER 3POS 0.100" T/H datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 1A 15W datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI GAUG 3.3V SMT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 4COND BLACK 7' datasheet.pdf
FIXED IND 8.7NH 1.42A 70 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FEMALE 28POS SILVER WW datasheet.pdf