Vishay/Dale TNPW08051K05BEEA
TNPW08051K05BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW08051K05BEEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.05K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW08051K05BEEA.pdf
Availability of TNPW08051K05BEEA
QUANTITY
TNPW08051K05BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW08051K05BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW08051K05BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW08051K05BEEA
Related LinksTNPW0805, TNPW08051K05BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW08051K05BEEA Details Description
Related parts for TNPW08051K05BEEA
IC INVERTER SGL UNBUFFER SOT353 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP5T 250MA 125V datasheet.pdf
CONN MCX JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20DIP datasheet.pdf
1940FS W/15'PRI WTRTT CNN 2HK40 datasheet.pdf
HEATSHRINK 5/16"-48" BLACK datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWITCH 2X2 16SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HDI MOUNTING EAR datasheet.pdf
33UF 16V 6.3X13 85C AXI datasheet.pdf