Vishay/Dale TNPW0805200RBETA
TNPW0805200RBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0805200RBETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW0805200RBETA.pdf
Availability of TNPW0805200RBETA
QUANTITY
TNPW0805200RBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0805200RBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW0805200RBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0805200RBETA
Related LinksTNPW0805, TNPW0805200RBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0805200RBETA Details Description
Related parts for TNPW0805200RBETA
INDUCTOR KIT SHIELD S1812 245 PC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 6PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC VERSACLOCK SYNTHESIZER 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 1A SOD123H datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 25 OHM datasheet.pdf