Vishay/Dale TNPW0805249KBETA
TNPW0805249KBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0805249KBETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 249K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW0805249KBETA.pdf
Availability of TNPW0805249KBETA
QUANTITY
TNPW0805249KBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0805249KBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW0805249KBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0805249KBETA
Related LinksTNPW0805, TNPW0805249KBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0805249KBETA Details Description
Related parts for TNPW0805249KBETA
DMM BENCH 3 3/4 DIGIT datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX BUS SW 2:1 SC70-6 datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER 24B 44MQFP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
ONCE PROGRAMMED, PARTS ARE NCNR datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT PIN datasheet.pdf