Vishay/Dale TNPW080524R9BETA
TNPW080524R9BETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW080524R9BETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 24.9 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW080524R9BETA.pdf
Availability of TNPW080524R9BETA
QUANTITY
TNPW080524R9BETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW080524R9BETA
Internal Part NumberEIS-TNPW080524R9BETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW080524R9BETA
Related LinksTNPW0805, TNPW080524R9BETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW080524R9BETA Details Description
Related parts for TNPW080524R9BETA
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 8POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 2.87KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 15V 1A TO263-5 datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 68 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf