Vishay/Dale TNPW0805316RBETA
TNPW0805316RBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0805316RBETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW0805316RBETA.pdf
Availability of TNPW0805316RBETA
QUANTITY
TNPW0805316RBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0805316RBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW0805316RBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0805316RBETA
Related LinksTNPW0805, TNPW0805316RBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0805316RBETA Details Description
Related parts for TNPW0805316RBETA
IDC CABLE - MKC34K/MC34G/MKC34K datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 22POS TIN WW datasheet.pdf
CONN HOUSING 64POS .100" DUAL datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 9/16-18 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM 8SOIC datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 70W MONO 17SIL datasheet.pdf
CAP CER 22UF 25V X7R SMD datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf