Vishay/Dale TNPW0805510RBETA
TNPW0805510RBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0805510RBETA
Brief Description
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW0805510RBETA.pdf
Availability of TNPW0805510RBETA
QUANTITY
TNPW0805510RBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0805510RBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW0805510RBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0805510RBETA
Related LinksTNPW0805, TNPW0805510RBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0805510RBETA Details Description
Related parts for TNPW0805510RBETA
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO214AC datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 350MA 1.68 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 22POS .254M datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 78.7KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
IGBT 600V 60A 260W TO247 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf