Vishay/Dale TNPW080551R1BEEA
TNPW080551R1BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW080551R1BEEA
Brief Description
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW080551R1BEEA.pdf
Availability of TNPW080551R1BEEA
QUANTITY
TNPW080551R1BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW080551R1BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW080551R1BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW080551R1BEEA
Related LinksTNPW0805, TNPW080551R1BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW080551R1BEEA Details Description
Related parts for TNPW080551R1BEEA
RES SMD 51.1 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP LED LENS SQUARE T1 .062" CLR datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 15VOUT 2W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf