Vishay/Dale TNPW080551R1BETA
TNPW080551R1BETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW080551R1BETA
Brief Description
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW080551R1BETA.pdf
Availability of TNPW080551R1BETA
QUANTITY
TNPW080551R1BETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW080551R1BETA
Internal Part NumberEIS-TNPW080551R1BETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW080551R1BETA
Related LinksTNPW0805, TNPW080551R1BETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW080551R1BETA Details Description
Related parts for TNPW080551R1BETA
FUSE HLDR CART 250V 10A IN LINE datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 56POS .156 X .140 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED TOPLED WARM WHITE 2700K 6SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET .8MM 60POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 2.7K OHM 6SIP datasheet.pdf
RES 10.8 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 4POS DUAL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf