Vishay/Dale TNPW080553R6BETA
TNPW080553R6BETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW080553R6BETA
Brief Description
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW080553R6BETA.pdf
Availability of TNPW080553R6BETA
QUANTITY
TNPW080553R6BETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW080553R6BETA
Internal Part NumberEIS-TNPW080553R6BETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW080553R6BETA
Related LinksTNPW0805, TNPW080553R6BETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW080553R6BETA Details Description
Related parts for TNPW080553R6BETA
IC COUNTER 4BIT SYNC BIN 16SOIC datasheet.pdf
RES 10 OHM 3.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
BATT PACK 9.6V 4/5AA NIMH datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENS PROX M8 2MM NPN-NC SHIELD datasheet.pdf