Vishay/Dale TNPW080556R0BETA
TNPW080556R0BETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW080556R0BETA
Brief Description
RES SMD 56 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW080556R0BETA.pdf
Availability of TNPW080556R0BETA
QUANTITY
TNPW080556R0BETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW080556R0BETA
Internal Part NumberEIS-TNPW080556R0BETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW080556R0BETA
Related LinksTNPW0805, TNPW080556R0BETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW080556R0BETA Details Description
Related parts for TNPW080556R0BETA
RES SMD 191K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 240MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 125VAC/VDC 2AG datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW DO35 datasheet.pdf
250 TB SPR PLU W/LEVER datasheet.pdf
IC CTRLR BOOST PWM SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf