Vishay/Dale TNPW0805590RBEEA
TNPW0805590RBEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0805590RBEEA
Brief Description
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW0805590RBEEA.pdf
Availability of TNPW0805590RBEEA
QUANTITY
TNPW0805590RBEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0805590RBEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW0805590RBEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0805590RBEEA
Related LinksTNPW0805, TNPW0805590RBEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0805590RBEEA Details Description
Related parts for TNPW0805590RBEEA
IC ADC 12BIT SAR CMOS 28-PLCC datasheet.pdf
Connector Header 80 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 619 OHM 1% AXL datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 1.58V SC-70 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 200POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf