Vishay/Dale TNPW08055K49BETA
TNPW08055K49BETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW08055K49BETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW08055K49BETA.pdf
Availability of TNPW08055K49BETA
QUANTITY
TNPW08055K49BETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW08055K49BETA
Internal Part NumberEIS-TNPW08055K49BETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW08055K49BETA
Related LinksTNPW0805, TNPW08055K49BETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW08055K49BETA Details Description
Related parts for TNPW08055K49BETA
IC MCU 8BIT 4KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 40V AXIAL datasheet.pdf
IND PB RECT SILVER SLD LB SER datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 2.98K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 619K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf