Vishay/Dale TNPW0805768KBEEA
TNPW0805768KBEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0805768KBEEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 768K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW0805768KBEEA.pdf
Availability of TNPW0805768KBEEA
QUANTITY
TNPW0805768KBEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0805768KBEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW0805768KBEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)768k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0805768KBEEA
Related LinksTNPW0805, TNPW0805768KBEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0805768KBEEA Details Description
Related parts for TNPW0805768KBEEA
RES SMD 0.22 OHM 2% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 6.34KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 66MA 16 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 227MA 1.36 OHM datasheet.pdf
TRI-LEV PRISM G,B,Y datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 36POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf