Vishay/Dale TNPW1206118RBETA
TNPW1206118RBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW1206118RBETA
Brief Description
RES SMD 118 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW1206118RBETA.pdf
Availability of TNPW1206118RBETA
QUANTITY
TNPW1206118RBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW1206118RBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW1206118RBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW1206118RBETA
Related LinksTNPW1206, TNPW1206118RBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW1206118RBETA Details Description
Related parts for TNPW1206118RBETA
Connector Header, Bottom Entry 9 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH 1X1 6UTDFN datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR STROBE 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.24UF RADIAL datasheet.pdf