Vishay/Dale TNPW1206196KBETA
TNPW1206196KBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW1206196KBETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 196K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW1206196KBETA.pdf
Availability of TNPW1206196KBETA
QUANTITY
TNPW1206196KBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW1206196KBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW1206196KBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW1206196KBETA
Related LinksTNPW1206, TNPW1206196KBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW1206196KBETA Details Description
Related parts for TNPW1206196KBETA
OSC 5.0V PROG CMOS PWRDN 100PPM datasheet.pdf
IC TRANSCVR 3-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR HEX NON-INV 14DIP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 20% 2413 datasheet.pdf
ANT 915MHZ RIGHT ANGLE W/U.FL datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 8 SILVER datasheet.pdf
LED PANEL SNAP-IN YLW 585NM DIFF datasheet.pdf
SINGLE LINK CABLE DVI-D M/M 100' datasheet.pdf
ZMOTION NICERA PYRO SBG323-671 datasheet.pdf
762 TB PLU PLU WF LOW-T datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW DO35 datasheet.pdf