Vishay/Dale TNPW12061K80BEEN
TNPW12061K80BEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW12061K80BEEN
Brief Description
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW12061K80BEEN.pdf
Availability of TNPW12061K80BEEN
QUANTITY
TNPW12061K80BEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW12061K80BEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW12061K80BEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW12061K80BEEN
Related LinksTNPW1206, TNPW12061K80BEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW12061K80BEEN Details Description
Related parts for TNPW12061K80BEEN
Crystal 6.0000MHz 50ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
CONN DUST COVER 5POS CLOSED datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16TSSOP datasheet.pdf
IC PLD 7NS 24DIP datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.5VC R6 datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 5MH 58MA 50 OHM TH datasheet.pdf
PACK 20 REPLACE LABELS FOR PSL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf