Vishay/Dale TNPW1206240KBETA
TNPW1206240KBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW1206240KBETA
Brief Description
RES SMD 240K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW1206240KBETA.pdf
Availability of TNPW1206240KBETA
QUANTITY
TNPW1206240KBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW1206240KBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW1206240KBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW1206240KBETA
Related LinksTNPW1206, TNPW1206240KBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW1206240KBETA Details Description
Related parts for TNPW1206240KBETA
JUMPER-H1503TR/A2015L/H1503TR10" datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 170V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
LED OSLON COOL WHITE 6500K SMD datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 3.94"L X 3.94"W datasheet.pdf
CORD 4POS FEMALE/MALE 2M 22AWG datasheet.pdf
RACKMOUNT KIT FOR ONE 2U INSTRUM datasheet.pdf
REED SENSOR W/INTEGRAL FLOAT datasheet.pdf
CAP CER 9PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.0047UF RADIAL datasheet.pdf