Vishay/Dale TNPW1206255KBETA
TNPW1206255KBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW1206255KBETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW1206255KBETA.pdf
Availability of TNPW1206255KBETA
QUANTITY
TNPW1206255KBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW1206255KBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW1206255KBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW1206255KBETA
Related LinksTNPW1206, TNPW1206255KBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW1206255KBETA Details Description
Related parts for TNPW1206255KBETA
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
SHIELD TERMINATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
LED FLEX RIBBON RED 12V datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 3.81MM VERT GN datasheet.pdf
T4012, 4NC BBM, STANDARD ACT datasheet.pdf
IC MCU ARM 384K FLASH 64WLCSP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 70POS datasheet.pdf
MICRO 51C S 120" WHT JACKP NI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 300MA 1.45 OHM datasheet.pdf