Vishay/Dale TNPW12062K05BETA
TNPW12062K05BETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW12062K05BETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.05K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW12062K05BETA.pdf
Availability of TNPW12062K05BETA
QUANTITY
TNPW12062K05BETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW12062K05BETA
Internal Part NumberEIS-TNPW12062K05BETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW12062K05BETA
Related LinksTNPW1206, TNPW12062K05BETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW12062K05BETA Details Description
Related parts for TNPW12062K05BETA
RELAY REED SPDT 250MA 5V datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC AMBIENT/PROXIMITY SENS TDFN datasheet.pdf
RES 2.5M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
DIN-SIGNAL B032FS-4 5C1-2 datasheet.pdf
CBL GRP 11.0-15.0 MM CD M20X1.5 datasheet.pdf
TERMINATION RAM datasheet.pdf
LD 4MM P-P SILIC .75 100CM BLUE datasheet.pdf