Vishay/Dale TNPW1206374KBETA
TNPW1206374KBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW1206374KBETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 374K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW1206374KBETA.pdf
Availability of TNPW1206374KBETA
QUANTITY
TNPW1206374KBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW1206374KBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW1206374KBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW1206374KBETA
Related LinksTNPW1206, TNPW1206374KBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW1206374KBETA Details Description
Related parts for TNPW1206374KBETA
CONN RCPT 36POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.09GHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
MICRO 25POS SKT 10" YEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
EXL DEBURRING WHEEL 12" 8S FIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf