Vishay/Dale TNPW1206402KBETA
TNPW1206402KBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW1206402KBETA
Brief Description
RES SMD 402K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW1206402KBETA.pdf
Availability of TNPW1206402KBETA
QUANTITY
TNPW1206402KBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW1206402KBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW1206402KBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW1206402KBETA
Related LinksTNPW1206, TNPW1206402KBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW1206402KBETA Details Description
Related parts for TNPW1206402KBETA
RES SMD 47 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BRUSH CONDUCTIVE LONG HANDL 30MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 39 OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 470 OHM 5% 200W datasheet.pdf
LED ARRAY WARM WHITE 3000K 540LM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
PC94 SHEET 100X100X1MM datasheet.pdf
CONN HDR 41POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
RES 4.5K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf