Vishay/Dale TNPW1206402RBETA
TNPW1206402RBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW1206402RBETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW1206402RBETA.pdf
Availability of TNPW1206402RBETA
QUANTITY
TNPW1206402RBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW1206402RBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW1206402RBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW1206402RBETA
Related LinksTNPW1206, TNPW1206402RBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW1206402RBETA Details Description
Related parts for TNPW1206402RBETA
TRIMMER 2K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 5.63"L X 3.25"W datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP datasheet.pdf
IC RF PWR CNTRL 2.4GHZ SGL 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
PREWIRED DIGTL NPN IR LED ANAOUT datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR VERT TH PEG 30AU datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf