Vishay/Dale TNPW120640R2BETA
TNPW120640R2BETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW120640R2BETA
Brief Description
RES SMD 40.2 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW120640R2BETA.pdf
Availability of TNPW120640R2BETA
QUANTITY
TNPW120640R2BETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW120640R2BETA
Internal Part NumberEIS-TNPW120640R2BETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW120640R2BETA
Related LinksTNPW1206, TNPW120640R2BETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW120640R2BETA Details Description
Related parts for TNPW120640R2BETA
MOSFET P-CH 100V 3.1A I-PAK datasheet.pdf