Vishay/Dale TNPW121018K2BETA
TNPW121018K2BETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW121018K2BETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 1/3W 1210
Datasheet Download
TNPW121018K2BETA.pdf
Availability of TNPW121018K2BETA
QUANTITY
TNPW121018K2BETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW121018K2BETA
Internal Part NumberEIS-TNPW121018K2BETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.096" W (3.20mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW121018K2BETA
Related LinksTNPW1210, TNPW121018K2BETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW121018K2BETA Details Description
Related parts for TNPW121018K2BETA
GDT 600V 20KA DIN RAIL datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 3MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.65KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.06A 30V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf