Vishay/Dale TNPW12101K50BETA
TNPW12101K50BETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW12101K50BETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/3W 1210
Datasheet Download
TNPW12101K50BETA.pdf
Availability of TNPW12101K50BETA
QUANTITY
TNPW12101K50BETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW12101K50BETA
Internal Part NumberEIS-TNPW12101K50BETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.096" W (3.20mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW12101K50BETA
Related LinksTNPW1210, TNPW12101K50BETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW12101K50BETA Details Description
Related parts for TNPW12101K50BETA
MODULE POWER ENTRY 10A STRAIGHT datasheet.pdf
CONN RCPT SQ FLANGE W/.3M CORD datasheet.pdf
RES SMD 12.7KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED ZPOWER COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 49A LFPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
STRIP HYFEN SOCKET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf