Vishay/Dale TNPW1210261RBETA
TNPW1210261RBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW1210261RBETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/3W 1210
Datasheet Download
TNPW1210261RBETA.pdf
Availability of TNPW1210261RBETA
QUANTITY
TNPW1210261RBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW1210261RBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW1210261RBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.096" W (3.20mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW1210261RBETA
Related LinksTNPW1210, TNPW1210261RBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW1210261RBETA Details Description
Related parts for TNPW1210261RBETA
IDC CABLE - HSR34H/AE34G/HPL34H datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 510K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 619 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.050 40 POS datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-4735-D datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ10B PG29 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 100POS DR LOW datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.1W US6 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf