Vishay/Dale TNPW121039K2BETA
TNPW121039K2BETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW121039K2BETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 39.2K OHM 0.1% 1/3W 1210
Datasheet Download
TNPW121039K2BETA.pdf
Availability of TNPW121039K2BETA
QUANTITY
TNPW121039K2BETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW121039K2BETA
Internal Part NumberEIS-TNPW121039K2BETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.096" W (3.20mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW121039K2BETA
Related LinksTNPW1210, TNPW121039K2BETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW121039K2BETA Details Description
Related parts for TNPW121039K2BETA
FERRITE CHIP 65OHM 25% 1210 SMT datasheet.pdf
TRANS NPN 10V 0.05A SMINI-3P datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13.5-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISED SLIDE 2POS TH datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN VT CPI B/A HDR GOLD 38POS datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf