Vishay/Dale TNPW1210499KBETA
TNPW1210499KBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW1210499KBETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/3W 1210
Datasheet Download
TNPW1210499KBETA.pdf
Availability of TNPW1210499KBETA
QUANTITY
TNPW1210499KBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW1210499KBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW1210499KBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.096" W (3.20mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW1210499KBETA
Related LinksTNPW1210, TNPW1210499KBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW1210499KBETA Details Description
Related parts for TNPW1210499KBETA
RES SMD 17.4KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD8056AR datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 26.16MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf