Vishay/Dale TNPW121053R6BETA
TNPW121053R6BETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW121053R6BETA
Brief Description
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 1/3W 1210
Datasheet Download
TNPW121053R6BETA.pdf
Availability of TNPW121053R6BETA
QUANTITY
TNPW121053R6BETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW121053R6BETA
Internal Part NumberEIS-TNPW121053R6BETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.096" W (3.20mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW121053R6BETA
Related LinksTNPW1210, TNPW121053R6BETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW121053R6BETA Details Description
Related parts for TNPW121053R6BETA
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 260MHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SCR MOD DUAL 1000V 150A datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC SMD datasheet.pdf
RES 5.42K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
508 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf