Vishay/Dale TNPW121056R0BEEN
TNPW121056R0BEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW121056R0BEEN
Brief Description
RES SMD 56 OHM 0.1% 1/3W 1210
Datasheet Download
TNPW121056R0BEEN.pdf
Availability of TNPW121056R0BEEN
QUANTITY
TNPW121056R0BEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW121056R0BEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW121056R0BEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.096" W (3.20mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW121056R0BEEN
Related LinksTNPW1210, TNPW121056R0BEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW121056R0BEEN Details Description
Related parts for TNPW121056R0BEEN
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SERIES ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 250MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC PLUG TO UHF MJACK datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 423V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf